Knjižnica MGL

Meta Hočevar 
PROSTORI IGRE
Druga, dopolnjena izdaja
(Ljubljana: Mestno gledališče Ljubljansko, 2020)

Drobna knjižica Prostori igre priznane slovenske arhitektke, scenografke in režiserke Mete Hočevar je takoj po izidu leta 1998 spremenila poglede in interpretacije fenomenov slovenskega, jugoslovanskega in evropskega gledališča. Njena nova izdaja je namenjena gledalcem, ki hočejo razumeti in brati gledališče skozi njegove prostorske in časovne komponente. Spremno študijo h knjigi je napisal dramaturg in teoretik Tomaž Toporišič.
 

 

 

Florence Dupont
ARISTOTEL ALI VAMPIR GLEDALIŠČA
Prevedla Suzana Koncut
(Ljubljana: Mestno gledališče Ljubljansko, 2019)

Francoska klasična filologinja ter vrhunska poznavalka antične kulture in literature Florence Dupont v knjigi opozarja, da Aristotel atiške tragedije ni imel namena zgodovinsko definirati, ampak jo konceptualno utemeljiti. Odtod njena zahteva, da je treba Poetiko dekonstruirati do temeljev, in trditev, da je ta temeljna knjiga past, ker je bila zgrajena izven odrske prakse. Spremno študijo je prispevala antropologinja in doktorica antičnih študij Svetlana Slapšak.
 

 

 

Ivan Medenica
TRAGEDIJA INICIACIE ALI NESTANOVITNI PRINC
Prevedla Seta Knop
(Ljubljana: Mestno gledališče Ljubljansko, 2019)

Srbski teatrolog in umetniški direktor festivala BITEF Ivan Medenica se v knjigi ukvarja s protagonisti klasičnih dramskih del. Fokus analize usmeri na biološko starost junakov, skozi katero interpretira njihove odločitve in dejanja. Postavi tezo, da na tragični razplet usod, od katerih je odvisna tudi usoda skupnosti, odločilno vpliva razpetost junakov med mladostjo in zrelostjo. Spremno študijo je prispeval dramaturg in gledališki teoretik Tomaž Toporišič.
 

 

 

Svetlana Slapšak
MIKRA THEATRIKA 2
(Ljubljana: Mestno gledališče Ljubljansko, 2018)

Mali spisi o gledališču, zbrani v knjigi antropologinje in doktorice antičnih študij Svetlane Slapšak, so razdeljeni v tri sklope, ki obravnavajo teme iz antike in sodobnih performativnih praks ter analizirajo predloge, koncepte in uprizoritve s slovenskih in tujih odrov. Knjiga se ukvarja z odnosom med gledališčem in družbo, urejena pa je tako, da se vsi trije sklopi zaključujejo z avtoričinimi dramskimi deli. Spremno študijo je napisal režiser Ivica Buljan.
 


 

 

Nenad Jelesijević
PERFORMANS-KRITIKA
(Ljubljana: Mestno gledališče Ljubljansko, 2018)

"Performans-kritika je nemogoča gesta upora proti obstoječemu." Ta izjava teoretika in performerja Nenada Jelesijevića temelji na premisleku o fenomenu kritike v performansu v navezavi na primerjalno analizo 26 primerov (para)kritičnih umetniških praks. Performans-kritika s svojim militantnim estetskim izumlja, ustvarja, odpira in širi prostor enakosti onkraj diskurza obstoječega. Spremno študijo h knjigi je napisal dramaturg in teoretik Blaž Lukan.
 


 

 

Knjige bodo v času Festivala Borštnikovo srečanje na ogled v SNG Maribor (informacijski pult).

Lahko jih tudi naročite:

  • po pošti na naslov: Knjižnica MGL, Čopova ulica 14, 1000 Ljubljana
  • po e-pošti: www.mgl.siinfo@mgl.si