Emanat

Založniška dejavnost je namenjena izdajanju domačih in prevodnih del s področij, ki so na različne, tudi potencialne načine prepletena s plesom in lahko ponesejo ter razširijo njegovo delovanje na druga področja in obratno, vzpostavljajo elemente povezave, ki lahko obstajajo tudi v mediju plesa. Založniški program odpira teme, kjer se zgodi preplet področij, obenem pa je zavezan k aktualni artikulaciji vsebin in elementov, ključnih za razvoj in obstoj umetnosti plesa, ter k odpiranju vprašanj, ki so impulz za nadaljnjo rast polja.

Tukaj si lahko ogledate celotno knjižno ponudbo.

Andreja Kopač in Maja Šorli 
SKUPNOST EMANCIPIRANIH MISLI IN TELES
(Ljubljana: Emanat, 2018)

V okviru projekta Metodologije beleženja avtoric sodobnega plesa, je bil naš cilj vzpostaviti neko "skupnost" koreografinj slovenskega sodobnega plesa in določenega tipa refleksije oziroma beleženja njihovih postopkov dela; taktik, strategij, načinov, pristopov, ki bi prispevali k mnoštvu različnih diskurzov, branj ter pisav, vsebin in zapisov, ki govorijo o sodobnem plesu.
 

 

Mabel E. Todd
MISLEČE TELO 
Prevedel Urban Belina 
(Ljubljana: Emanat, 2018)

Misleče telo lahko brez pretiravanja označimo za eno od prelomnih del 20. stoletja, prvo interdiscpilinarno študijo biomehanike gibanja, ki je podprla razvoj različnih metod, tehnik in pristopov na področju somatskih praks. Mabel E. Todd je svoje daljnosežne ideje uspela razširiti tudi na znanstveno skupnost in širši krog praktikov, izvajalcev in pedagogov na področju športa in telesne vzgoje, ritmike, plesa in igre.

 

 

John Berger
NAČINI GLEDANJA 
Prevedla Katja Grabnar 
(Ljubljana: Emanat; Šmarje-Sap: Buča, 2016)

Sedemintrideset let po objavi je tudi v slovenski jezik prevedeno temeljno delo pomembnega misleca, umetnostnega teoretika in kritika, Johna Bergerja. Načini gledanja je učbenik, priročnik in nepogrešljivo branje za vse, ki si želijo razumeti razmerja med biološkimi, estetskimi in kulturološkimi aspekti vizualne recepcije, ter ob pomoči Bergerjeve poglobljene analize ponovno premisliti kulturno zgodovino gledanega in videnega.

 

 

Eda Čufer in Katja Praznik
KRONOTOPOGRAFIJE PLESA: DVE RAZPRAVI (Ljubljana: Emanat, 2010)

Razpravi v knjigi Kronotopografije plesa sta nastali na podlagi nekajletnih raziskovanj sodobnega plesa, ki so avtorici povezali v dialoško izmenjavo.
Razpravo Zapisovanje gibanja: dramaturška meditacija o kulturni zgodovini plesnih notacij Ede Čufer je motiviralo avtoričino dolgoletno praktično dramaturško delo in njeno zanimanje za oblike in strategije zapisa,
razpravo Ideologije plesnega telesa Katje Praznik pa je po drugi strani motiviralo avtoričino zanimanje za teoretski diskurz in poskus vzpostavljanja konceptov, s katerimi bi bilo mogoče artikulirati telesnost in njeno funkcijo v plesni umetnosti.

 

 

Knjige bodo v času Festivala Borštnikovo srečanje na ogled v SNG Maribor (informacijski pult).

Lahko jih tudi naročite: